Kredki Polychromos to popularny produkt, po który sięgają zarówno doświadczeni jak i początkujący artyści. Ich historia sięga aż 1908 roku, a nazwa "polychromos" to w dosłownym tłumaczeniu "wiele kolorów", co jest nawiązaniem do szerokiej gamy kolorów dostępnej w tej serii.
Czym różnią się kredki Polychromos od innych podobnych produktów na rynku? Otóż mimo tego iż ich grafit jest na bazie wosku, kolory łatwo się łączą ale nie powstaje ciężka, "woskowa" warstwa na rysunku. Wkłady o wyjątkowo dużej grubości 3,8 mm umożliwiają szybkie pokrycie dużej powierzchni, przy czym są bardzo wydajne. Same grafity są dodatkowo wzmocnione przeciwko łamaniu, co producent nazywa "technologią SV" (specjalna metoda klejenia kredki zapobiegająca ich uszkodzeniu).
Dzięki idealnemu balansowi twardości wkładu, kredki Polychromos nadają się zarówno do szkicowania detali jak i pokrywania tła. Nie ma problemu z ich zatemperowaniem "na szpic". Nie są tłuste i miękkie jak np. pastele czy tradycyjne kredki olejowe, ale i tak łatwo się rozcierają dzięki intensywnemu pigmentowi. Należą one również do kategorii kredek "permanentnych", co w praktyce oznacza że nie wycierają się np. pod wpływem wody.
Warto też wspomnieć o sposobie pakowania kredek. Trwałe są nie tylko metalowe kasetki, ale też ich wnętrze, czyli paletki na których umieszczone są kredki. Bardzo cięzko je zniszczyć, nawet podczas wielokrotnego wysuwania ich z kasetki. Zestaw można też bez obaw przewozić, nie martwiąc się o to, że dojdzie do uszkodzeń. Na tyle opakowania są wypisane wszystkie kolory oraz opis kredek w kilku językach, natomiast wewnątrz jest ulotka z wszystkimi niezbędnymi informacjami.
Szeroka gama kolorów zawiera zarówno kolory jaskrawe jak i bardziej stonowane, a nawet kilka kredek metalicznych. Dzięki intensywnej pigmentacji wystarczy kilka pociągnięć kredką aby uzyskać jednolity kolor bez prześwitów. Wkłady łatwo się mieszają, więc można nakładać kilka warstw kolorów i tworzyć unikalne odcienie. Producent chwali się wysoką światłoodpornością kolorów (niektóre z nich nawet do 100 lat), którą określa oznaczeniem gwiazdkowym (1-3 gwiazdek). Na każdej kredce znajdzie się zatem jej numer, nazwa koloru, oraz ilość gwiazdek. Numer koloru jest szczególnie ważny w przypadku chęci dokupienia pojedynczych kredek, np. beży czy szarości, których "schodzi" więcej. Wystarczy wyszukać kredkę w sklepie po jej unikatowym numerze i dokupić kolor, którego nam brakuje.
Kredki Polychromos występują w wielu różnych opakowaniach, między innymi w kasetkach metalowych po 12, 24, 36, 60, 120 kolorów; drewnianych kasetach o różnych wielkościach czy też studio boxach; a nawet w zestawie ze skórzanym piórnikem zwijanym.
Pełną ofertę produktów z serii Faber-Castell Polychromos znajdziesz tutaj.